Stellplatzy v ČR – jaká jsou úskalí jejich výstavby? I. část

Asi se všichni shodneme na tom, že potřeba vybudovat stellplatzy je u nás nezbytná. Je sice pravdou, že „stát“ a nocovat můžeme s obytným vozem či přívěsem prakticky kdekoliv, avšak ne vždy je to v souladu s legislativou.

https://www.stellplatz.cz/

Dalším důvodem je skutečnost, že po několika dnech každý karavanista potřebuje udělat tzv. servis. Tj. vyprázdnit toaletu, vypustit šedou vodu, napustit do nádrže pitnou vodu, dobít baterie a vyhodit komunální odpad. Jenže kde?

Možností je několik, avšak tou nejlepší je využít právě stellplatz, který je k tomu přizpůsoben. Nejenže na něm můžete bezpečně parkovat či nocovat, ale můžete na něm udělat zmíněný servis.

Potřeby jsou sepsány, ale co dál?

Pokud se rozhodnete jej vybudovat, bohužel, v naší zemi to není zas tak jednoduché. Nejenže legislativa tento pojem nezná, ale také se s jeho definicí neumí správně ztotožnit. Ostatně o tom hovořila paní Hanzulíková z resortu Radslavice v rozhovoru pro all4camper  …„Nechci to dramatizovat, prostě jsem si myslela, že to bude jednoduché. Bohužel, stellplatz (tak, jak jej vnímán já v zahraničí) u nás v ČR samozřejmě oficiálně neexistuje. Bylo nám tedy řečeno, že můžeme udělat buď parkoviště, nebo kemp, případně veřejné tábořiště. Ani jedno jsem však nechtěla. …“ (Další nový stellplatz najdete v Radslavicích)

1. Takže první co budete muset vyřešit je ztotožnění se s tím, co od vybudování stellplatzu očekáváte a zda na něm chcete/nechcete pro karavanisty vybudovat doplňkové služby.

2. Dalším krokem je zjištění informace, zda místo, kde jej chcete vybudovat, má ve svém územním plánu takovéto schválení. Pokud ne – budete muset s obcí či krajem o tomto začít jednat. Cesta to bude dlouhá. Pokud nechcete tak dlouho čekat, budete muset najít jiný vhodný pozemek, kde toto rozhodnutí bude v souladu s vaším plánem.

3. Máte pozemek v souladu s územním plánem a nyní je třeba získat stavební povolení, což nebude úplně jednoduché. Pro příklad uvádíme slova Pavla France, majitele dvou stellplatzů, který v rámci rozhovoru pro all4camper.com řekl „…Je třeba si říci, že česká legislativa vůbec nezná pojem Stellplatz. Český úředník vůbec neví, o co se jedná. Alespoň jsem tedy na takového úředníka nenarazil … :-). Vždy muselo dojít na složité vysvětlování o tom, že nebuduji kemp, že stellplatz je zcela odlišné zařízení a jedná se o stání, které se obejde bez hygienického zařízení, kde si každý karavanista vozí své WC a svou vlastní koupelnu. Že jsou nutně potřebné jen výlevky pro chemické WC, nikoliv sociální zařízení.

Také jsem paradoxně k výše řečenému zjistil, že nastává velký problém, pokud  bych se rozhodl postavit sociální zařízení i na stellplatzu, tak jak je zvykem v západní Evropě. U nás to není vůbec jednoduché! Stavební řad se ihned na stellplatz začne dívat jako na ubytovací zařízení – veřejné tábořiště či autokemp, které je dle principů a pravidel územního plánování definováno jako plocha s hygienickým zařízením pro ubytování ve vlastním objektu (stan, přívěs) s možností připojení na technickou infrastrukturu. …“. (Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE)

4. Než zadáte projektantovi nákres pro stavební povolení, rozmyslete se, zda na něm chcete vybudovat i toaletu. Na jednu stranu vás budou úředníci nutit toaletu vybudovat, to však bude spojeno s nepochopením pojmu stellplatz, který legislativa nezná. Jak řekl Pavel Franc „… Stavební úřad se ihned na stellplatz začne dívat jako na ubytovací zařízení – veřejné tábořiště či autokemp, které je dle principů a pravidel územního plánování definováno jako plocha s hygienickým zařízením pro ubytování ve vlastním objektu (stan, přívěs) s možností připojení na technickou infrastrukturu …“

Jenže v ten moment můžete stellplatz budovat pouze na místech určených k rekreaci (a jsme zpět u bodu 2) …

a Věra Haluzíková dodává „… například hygiena zná jen staré osvědčené názvy, a tak nám nebyla schopna říci, co bude při kolaudaci chtít. Posílali nás tedy za naší architektkou a projekt se několikrát předělával. I když už je provoz resortu spuštěný, obávám se, že i do budoucna bude docházet k nedorozuměním mezi legislativou a tím, co chceme provozovat. Například u sociálního zařízením to úřady několikrát přepočítávaly i s místy pro karavanisty, neboť to, že mají WC a sprchu v karavanu je nezajímalo. …“

Nezbude vám tedy nic jiného, než se pokusit přesvědčit úředníky, že nebudujete kemp! Pokud ji vybudovat chtít nebudete, bude jednání jednodušší. Jenže co je to za stellplatz bez toalety, že?

5. Připravte se na zdlouhavá jednání spojená se zřízením elektrických přípojek.

6. Také budete muset vyřešit napojení na kanalizaci nebo vybudovat žumpu a pravidelně vyvážet obsah. Často kanalizace není v dosahu.

Musíme uvéstt, že po sepsání výše uvedených bodů to může mnoho zájemců o vybudování takovéhoto stání odradit. Nicméně věříme, že vás to neodradilo a zároveň dalo základní informace „na co se připravit“ a také představu „jak dlouho bude trvat celý proces od myšlenky k její realizaci“.

Doufáme, že se situace v naší zemi časem zlepší tak, jak bude těchto stání přibývat a pro úředníky to již nebude tak neznámý pojem. Ostatně proto bychom na rok 2020 si rádi zvolili za cíl alespoň malou změnu v rámci tohoto tématu.